Legyen ez a blog egy sziget ahová elvonulhatunk egy kis csendre, ahol a vers szépsége gyógyítóan megsimogat ha fáj az élet, és velünk ujjong ha szétosztanánk az örömöt.Ahol, ha játszani támad kedvünk,játszhatunk.
2010. május 31., hétfő
Csendháborítás:))
Az rendben van,hogy csendsziget,de hogy ekkora csend legyen! Meg is töröm. Most én teszek fel egy kérdést ( a jutalmat még megálmodom) :
Ki az a magyar költő,akit társai Cimbalomnak hívtak? Miért kapta ezt a becenevet?
Cimbalomnak Csokonai Vitéz Mihályt hívták kollégiumi társai, mivel rendkívüli verselő és nyelvtehetség volt.Tizenkilenc éves korában latin , olasz, német, görög , francia nyelven beszél, később angolul, arabul, héberül, perzsául tanul.
Tehát, összegzem!:))) Ady írta róla Vitéz Mihály ébresztése c. szösszenetében: "Lantja kacag, zokog és felségesen őszinte, igaz." Valóban, a Debreceni Református Kollégiumban, a kollégiumi társai hívták Cimbalomnak, mert a költészete olyan sokhúrú volt, mint a cimbalom. Egyaránt használta az időmértékes és ütemes-rímes versformát.
"Bódult emberi nem, hát szabad létedre Mért vertél zárbékot tulajdon kezedre? Tiéd volt ez a föld, tiéd vólt egészen, Mellyből most a kevély s fösvény dézmát vészen. Mért szabtál hát határt önfiaid között; Ládd-é már egymástól mind megkülönbözött. Az enyim, a tied mennyi lármát szűle, Miolta a mienk nevezet elűle."
1794-ben írta Az estve című versben....már nem időszerű?
Lányok! Akinek van ideje, kedve, nézzen be Aranyosfodorkához - bár főleg pécsieknek nagyszerű az oldala -, most éppen talán benneteket is érdekelne a mai posztja! Ajánlom a lap jobb szélét is megfigyelni!:)
Talán Csokonai... :) Mert annyi mindenhez értett, sokoldalú volt... talán:)
VálaszTörlésPontosítok: a költészeten belül volt sokoldalú :)
VálaszTörlésCimbalomnak Csokonai Vitéz Mihályt hívták kollégiumi társai, mivel rendkívüli verselő és nyelvtehetség volt.Tizenkilenc éves korában latin , olasz, német, görög , francia nyelven beszél, később angolul, arabul, héberül, perzsául tanul.
VálaszTörlésTehát, összegzem!:)))
VálaszTörlésAdy írta róla Vitéz Mihály ébresztése c. szösszenetében: "Lantja kacag, zokog és felségesen őszinte, igaz."
Valóban, a Debreceni Református Kollégiumban, a kollégiumi társai hívták Cimbalomnak, mert a költészete olyan sokhúrú volt, mint a cimbalom. Egyaránt használta az időmértékes és ütemes-rímes versformát.
Na, most értem ide..
VálaszTörlésHú.. jól látom, hogy kilenc idegen nyelvet írtál? Nekem még a kettő is nehéz volt, illetve nehéz....
"Bódult emberi nem, hát szabad létedre
VálaszTörlésMért vertél zárbékot tulajdon kezedre?
Tiéd volt ez a föld, tiéd vólt egészen,
Mellyből most a kevély s fösvény dézmát vészen.
Mért szabtál hát határt önfiaid között;
Ládd-é már egymástól mind megkülönbözött.
Az enyim, a tied mennyi lármát szűle,
Miolta a mienk nevezet elűle."
1794-ben írta Az estve című versben....már nem időszerű?
Lányok! Akinek van ideje, kedve, nézzen be Aranyosfodorkához - bár főleg pécsieknek nagyszerű az oldala -, most éppen talán benneteket is érdekelne a mai posztja! Ajánlom a lap jobb szélét is megfigyelni!:)
VálaszTörlésNagyon is,Bemka! És még mi minden,amit leírt! Döbbenetes,hogy mennyire nem tanul az ember a hibákból,és főleg nem javul (erkölcsi szempontból)
VálaszTörlésNagyon ügyesek voltatok mindannyian! Kaptok egy-egy latinka-pontot.(L) Akinek lesz öt,jelentkezhet az ajándékért!
VálaszTörlésAnnyit tennék hozzá,hogy a sokszínűség nemcsak a verselési formában,hanem stílusban és műfajban is megmutatkozott.
VálaszTörlésIgen, igazad van Latinka! Köszönjük a pontot!:)
VálaszTörlés